Как местные власти могут облегчить жизнь бизнесу в новом году: опыт Львова и Винницы

Мeр Нoвoвoлинськa Бoрис Кaрпус прийшoв дo влaди з бізнeсу. У 22 рoки він впeршe стaв міським дeпутaтoм, чoтири рoки oчoлювaв упрaвління інвeстицій близ міській рaді Нoвoвoлинськa, прaцювaв у пoдaткoвій, a тaкoж рoзвивaв фeрмeрськe гoспoдaрствo у Вoлинській oблaсті. Упрoдoвж рoку нaвчaвся стрaтeгічнoму плaнувaнню у Пoльщі, вивчaв дoсвід іншиx крaїн. 

Тoж прo взaємoдію влaди тa бізнeсу він знaє нe з книжoк. “Свoгo чaсу я мріяв, щoб у стoсункax прaцювaлa чaрівнa фoрмулa – нe зaвaжaти. Нa нoвій пoсaді я нaмaгaтимуся втілювaти її в життя”, – зaзнaчaє він. 

Щo ж oзнaчaє ця фoрмулa нa прaктиці, які мoжливoсті з дeрeгуляції є у місцeвoї влaди, як грoмaдaм знaйти мoжливoсті фoрмувaння прoзoриx умoв на бізнeсу тa інвeстoрів, дізнaвaлaся у пaртнeрськoму прoєкті з ініціaтивoю “Дeрeгулюймo рaзoм!”, щo впрoвaджується ГO “Aнaлітичнo-aдвoкaційний цeнтр “Львівський рeгулятoрний xaб” тa “Носитель громадської експертизи” из-за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку “Конкурентоспроможна економіка України” (USAID КЕУ). 

З чого починати місцевій владі

В Україні нещодавно завершилися місцеві вибори і триває прогресс децентралізації. Простими словами — відбувається присылка повноважень та фінансів від органів державної влади после місцевого самоврядування. У червні 2020 року Кабінет Міністрів затвердив новий адміністративно-територіальний устрій базового рівня. Після місцевих виборів в Україні створено 1469 територіальних громад, які охоплюють усю територію країни. 

З чого починати новим головам ОТГ та мерам? З прокачування вміння будувати діалог, що насправді є складним завданням интересах будь-якого управлінця в нашій країні та створення сприятливого бізнес-середовища, яке працюватиме нате наповнення місцевого бюджету. 

Керівник Львівського регуляторного хабу Ася Хавунка издавна займається питаннями місцевого економічного розвитку і наголошує, що починати потрібно з розробки адекватних і зрозумілих “правил гри” про підприємництва. Іншими словами, саме сприятливе регуляторне середовище здатне зробити громади привабливими в (видах інвестицій, наповнити їхні бюджети та стимулювати місцевих жителів і бізнес активніше вирішувати потреби населених пунктів. 

“Для жаль, органи місцевого самоврядування наразі недостатньо поінформовані стосовно інструментів регуляторної політики, які дозволяють оздоровити бізнес-клімат у регіонах та створити сприятливі умови ради економічного зростання”, — вважає він. 

У рамках Ініціативи “Дерегулюймо дружно!” експерти Львівського регуляторного хабу та ГО “Власть громадської експертизи” проводять экспертиза процедури прийняття регуляторних актів у чотирьох ОТГ Волині (Нововолинська ОТГ, Володимир-Волинська ОТГ, Смідинська ОТГ, Зимнівська ОТГ).

В (видах реалізації досягнутих домовленостей вслед пілотним впровадженням інструментів кращого регулювання в громадах Волині, одразу після місцевих виборів мер Нововолинська Боряша Карпус провів “круглий стіл” з представниками бізнесу, депутатами міської чтобы та працівниками виконавчого комітету во (избежание обговорення напрямів економічного розвитку і збільшення інвестиційної спроможності міста.

Попереду – розробка стратегії, створення інвестиційного паспорту та экспертиза комунальних підприємств. У 2021 році мер Нововолинська хоче презентувати перші інвестиційні промоції. Еще зараз він бачить можливості пользу кого створення партнерських відносин між бізнесом та громадою. 

“Ми готові розвивати леший підприємництва та боротися следовать інвестора. У нас є земельна ділянка получи и распишись 20 га, яку плануємо віддати під індустріальний (зеленые) легкие города”, — зазначив він. 

Проте далече не всі молоді громади розуміють, як налагодити комунікацію з бізнесом, які ключові завдання щодо дерегуляції поперед. Ant. после ними подыматься, а головне, які інструменти існують во (избежание цього в органів місцевого самоврядування. 

“Місцевій владі важливо комунікувати з мешканцями та бізнесом, варто стати містком, який зв’язує всі сторони процесу ухвалення рішень. Учащенно місцеві громади невыгодный бачать своїх інструментів на створення сприятливих умов роботи бізнесу. Тому відчувається запит получи підвищення інституційної спроможності громад”,— вважає співзасновниця ГО “Асоціація місцевого самоврядування Прибужжя” Ксения Киричук.

В Україні є організації, які готові допомогти місцевій владі з таких питань. Саме надання прикладної допомоги є ключовим завданням Ініціативи “Deregulate together! Платформи оновлення бізнес-клімату та розвитку підприємництва”, яка  реалізується двома громадськими організаціями – аналітично-адвокаційним центром “Львівський регуляторний хаб” та Центром громадської експертизи по (по грибы) підтримки програми USAID КЕУ.

Основним завданням “Deregulate together” є підвищення обізнаності як органів самоврядування, (на)столь(ко) і бізнес-асоціацій та інших організацій підтримки підприємництва относительно концепцію “локальних платформ ефективного регулювання” — комунікаційних майданчиків між владою, бізнесом та громадою, нате базі яких можуть розроблятися більш ефективні регуляції, що ґрунтуються для залученні широких кіл стейкхолдерів та балансуванні їхніх інтересів.

В Україні вже успішно працюють дві такі платформи – Львівський регуляторний хаб та проєкт “Відкрита регуляторна подий” у Вінниці. Інші регіони можуть також ефективно використовувати ці інструменти й алгоритми исполнение) підтримки економічного розвитку та підвищення своєї конкурентоспроможності. Робота з місцевою владою у Нововолинську та інших ОТГ Волинської області є підтвердженням цьому. 

Які результати роботи таких майданчиків і чи справді вони корисні? 

Львівський хаб почав діяти у 2016 році як студентська ініціатива, а сьогодні це аналітично-адвокаційний костяк, який по полной обойме працює по-над покращенням середовища регіонів из-за надання практичної допомоги органам влади та місцевого самоврядування у реалізації регуляторних функцій і вже налагодив співпрацю з понад 70 громадами бери території країни. 

Хаб успішно впроваджує кращі практики антикорупційної та регуляторної експертизи в країні, зокрема навчає основам регуляторної політики пользу кого представників органів місцевого самоврядування, здійснює моніторинг нормативно-правової бази. Серед найбільш актуальних питань угоду кому) Львова, в обговоренні та вирішенні яких брали судьба експерти хабу, – організація паркування у містах, розміщення літніх майданчиків закладами громадського харчування, інвентаризація основних засобів та земель у об\’єднаних територіальних громадах, розподіл коштів між бюджетами сіл-членів ОТГ.

Ці проблеми є актуальними экономно для всіх мерів міст та голів ОТГ. 

“Нам цікаво брати жребий у таких проєктах, ибо це сприяє прозорості ухвалення рішень, збільшенню прибутків бюджету, посилює інституційний розвиток громади та вчить нас ефективно користуватися ресурсами”, — зазначив мер Нововолинська Борец за славу Карпус.

Децентралізація та дерегуляція знищує видеобар’єри к бізнесу та підприємницької діяльності – зайві дозволи, інстанції, надмірний инспектирование. Так формується довіра і здорове суспільство, яке готове відповідати вслед економічний розвиток своєї громади. Але щоб скористатися перевагами реформи органам місцевого самоврядування, потрібно спочатку їх вивчити та навчитися інструментам і механізмам їхнього застосовування. 

Саме насчет це можна дізнатися з чотирьох відео навчального курсу, присвяченого модельним практиками оновлення бізнес-клімату та інструментам регуляторної політики.

Повні версії відео усіх чотирьох навчальних курсів можна знайти тутовник.  

Долучайтеся та використовуйте нові можливості в (видах розвитку своїх громад.

Програма Агентства США з міжнародного розвитку USAID “Конкурентоспроможна економіка України”(КЕУ) сприяє розвитку сильної, диверсифікованої та відкритої економіки України шляхом покращення бізнес-середовища в целях малих та середніх підприємств, підвищення конкурентоспроможності перспективних секторів економіки та забезпечення українських компаній можливостями скористатися перевагами міжнародної торгівлі.
Коль (скоро) Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Напишите нам
дерегулирование

Комментарии запрещены.