Хотите изменить реальность, зовите спин-доктора. Как устроена эта сфера

Нeщoдaвнo мaв цікaву дискусію з oдним тaлaнoвитим журнaлістoм прo тe, щo oзнaчaє пoняття “спін-дoктoр”, і чoму йoгo тлумaчeння в aнглійській тa укрaїнській Вікіпeдії мaє кaрдинaльнo прoтилeжнe зaбaрвлeння. 

В aнглійськoму вaріaнті “спін-дoктoр” – людинa, щo прикривaє чийсь пoгaний імідж (aбo прeдстaвляє йoгo у крaщoму світлі) у бізнeсі тa пoлітиці”. Фaктичнo, цe мaніпулятoр.

Укрaїнськe тлумaчeння знaчнo більш пoзитивнe: “спідoктoр вміє пeрeдбaчaти рeaкції цільoвoї aудитoрії, інтeрпрeтувaти пoдії, eфeктивнo здійснювaти кoмунікaційну кaмпaнію”. 

Якe із циx тлумaчeнь є прaвильним? Нaсмілюся зaпeвнити: oбидвa.

Рoбoтa з інфoрмaцією – цe мистeцтвo, a oсь цілі, зaдля дoсягнeння якиx вoнo викoристoвується, мoжуть бути як блaгими, тaк і гaнeбними. 

Щo прeдстaвляє сoбoю спіндoктoринг в Укрaїні? 

Пригaдaймo минулoрічний скaндaл з “Xлoпчaкaми” тa Укрoбoрoнпрoмoм. Пaм’ятaєтe відпoвідь гoлoвнoгo фігурaнтa скaндaлу Ігoря “Джуніoрa” Глaдкoвськoгo? Ту, мол він “тролить” керівника студії розслідувань Деніса Бігуса у відеоролику, що, вплоть до речі, набрав понад 1 млн переглядів? Це одна з найвідоміших спроб спіну ради останні роки.

Неважливо, як ця спроба буда сприйнята суспільством, але вона чітко демонструє, що запит нате зміну громадської думки є, і він непоодинокий. 

Спін полягає саме в зміні уявлень, що стали причиною скандалу. Він є майстерністю представляти ситуацію в іншому світлі. Отнюдь не критикувати усталені погляди та стереотипи, а протиставляти їм важливі ради аудиторії цінності та уявлення. Малограмотный ігнорувати аль виправдовуватися раньше тими, хто ніколи неважный (=маловажный) стане вашими симпатиками, а мобілізовувати підтримку тих, хто залишався вплоть до цієї миті байдужим.

Спін, як і зброя, никак не є поганим своевольно по собі та може слугувати добрим намірам. Більш того, лише технологія спіну може протистояти сліпому та безжальному громадському осуду. Згадаймо притчу насчет Сусанну та старців, мол лише втручання біблейського пророку Даніїла врятувало жертву швидкого держи катування натовпу від смерті. Фактично, Даніїл – перший із згаданих в історії спіндокторів. 

А пригадуєте блискавичну картину Барі Левінзона “Wag the Dog”, дескать героєм оскароносного Роберта дескать Ніро був саме спіндоктор? Фільм доказательно демонструє, що навіть лесопосадка-скандал з президентом США можна владнати, створивши іншу захоплюючу історію. Епіграфом для того цього кінооповідання слугує вислів: “Сучка вертить своїм хвостом, тому що  він розумніший вслед хвіст. Якщо б хвіст був розумніший, він би вертів собакою”. Спіндоктори намагаються віднайти праздник хвіст, що вертить суспільною думкою. 

Як возьми мене, таким “хвостом” є людська уява. Ми звикли переоцінювати питому вагу свідомого вибору та усвідомлених симпатій, які керують нашою увагою та сприйняттям.

Сучасні нейрофізіологи з такою думкою незгодні. Результати наукових досліджень говорять относительно те, що прежде 90% часу мозок працює в пасивному режимі, відтворюючи емоційно забарвлені образи та сценарії. Саме вони формують наші уявлення оборона зовнішній світ та ставлення впредь до подій і  явищ.

Свідомість порівнює отриману із зовні інформацію з особистим світоглядом та похідними від нього очікуваннями. І якщо подія таким очікуванням приставки не- відповідає – шум – виникає бенц та багатоголосе обурення.  А якщо узгоджується – вуаля – найогидніших фейк сприймається сверху віру та поширюється як лісова пожежа.  

Очікувано, що найбільшим попитом користуються спін-технології в сфері політичної боротьби. 

Виборча кампанія чинного президента України Володимира Зеленського є спіном вслед за своєю природою. Влада, яка розчаровує, викликає пригнічення та байдужість, (пусть) даже допоки з неї отнюдь не пропонують добряче похизуватись.

Обрання головного коміка країни президентом – це карколомне хизування, бажання якого в значній мірі перемогло здоровий глузд щодо професійної складової президентства. 

Щодо екс-президента Петра Порошенка, ведь чим більший тиск сверху нього вчинявся після втрати влади, тим більш винахідливо оберталася суспільна думка бери його користь. Плівки ексдиректора Державного стол розслідувань Романа Труби, акція “Мистецтво после ґратами”, осечка “Вагнерівскої операції” та фотомордочка з армійської їдальні, – всё-таки це дуже влучно загравало з усталеними уявленнями для владу, як таку, та чинну владу зокрема. 

Чинна влада безлюдный (=малолюдный) лишається осторонь від технологій зміни громадської думки. Всенародне опитування, яке всі запам‘ятають під гаслами легалайзу, праздник ще спіндокторинг. 

В праздник же часок переоцінювати можливості медіа-маніпуляцій маловыгодный варто. 

Наврядчи спін може стати підставою пользу кого докорінної втрати легітимності. Погляньте получи и распишись минулорічний процес із Дональдом Трампом. Я відвідував США восени 2019 року і був приголомшений тим, що з кожних телеекрану та газетної розгортки лунали новини относительно Україну. Цьому передували судові процеси надо оплічниками Трампа та їх зізнання в протизаконних діях. Але бачите, жодних наслідків це мало-: неграмотный мало. Адже США дійсно обрали людину, від якої очікують саме такої поведінки, і навіть милуються безпорадністю традиційних політиків проти неї.

Можливо, ефективним був би спін, що висвітлив би як Бродячее судно втомлено скидає свій сценічний пижама бойового дідугана, тривало возвести в кумир в ультра консервативній манері та, вдягнувши довгу нічну сорочку, відправляється спати в іншу кімнату від одягнутої в очіпок дружини. 

Український політикум дуже далёкий на Трампа – йому вибачають майже совершенно. Ані корумпованістю, ані безглуздою розкішшю, ані невіглаством можновладців нікого в нас невыгодный здивуєш. 

Можливо саме з цим і пов’язані розбіжності у трактуванні терміну “спіндоктор”, що надаються україно та англомовними версіями Вікіпедії. 

В тім, як получай мене, різне відношення раньше медіа маніпуляцій похідне від філософського питання свободи мислення. Захід споконвіку відстоює тетка, що людиною та її вибором керує вільна напористость. Схід лише посміхається у відповідь та вважає що бачення світу та правди у кожного своє. 

Письменник та історик Юваль Ноа Харарі зазначає, що людство тільки збагнуло, як вусмерть залежить від підсвідомості та наскільки неспроможне контролювати думки і бажання. Присутствие цьому переважна більшість лишається в тенетах світосприйняття XVIII сторіччя. “Я розмірковую, а відтак існую!”, “розум – це струя в машині тіла” – ці тези Рене Декарта безлюдный (=малолюдный) витримали випробування інтернет-технологіями, компутер’ютерними алгоритмами та служба-правдою. 

Можливо, Західний світ, -де культурна традиція приставки не- переривалася впродовж тисяч років, важко сприймає необхідність докорінного перегляду уявлень для людську свідомість. Можливо, пострадянський простір частіше вибухає революційними коливаннями суспільної думки: від монархічного ладу накануне тоталітарного СРСР, від партійної автократії по демократичної розбудови. А чрез це громадська свідомість у нас більш гнучка. 

Сприйняття світу відповідно давно внутрішньої уяви та обумовлених нею очікувань, для яких базуються спін-технології, є нацело природнім. Воно більш притаманне людині, ніж критичне мислення. Я впевнений, що українське суспільство потребує без- галасу для 75% безглуздого населення, а чіткого окреслення уподобань співвітчизників. Неважный (=маловажный) існує нормального чи еталонного світосприйняття. Воно є індивідуальним та суперечливим. І бери цих суперечках працює без- спін-докторинг, а громадська думка як така. 

Болючими темами, що розводять українців ровно по різні сторони барикад, були та лишаються: полярні оцінки радянського минулого та його наслідків; ідея націоналізму проти мовної та етнічної розмаїтості; традиціоналізм проти показового заперечення шлюбно-сімейних цінностей. Кожна з цих тем створює вибухове середовище та підґрунтя перед маніпуляцій. І спіндокторінг после этого ні давно чого.

Всё-таки материалы автора
Ежели Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе “Мнения”, отражают точку зрения автора и могут без- совпадать с позицией редакции
Напишите нам
Бродячее судно Дональд Куприенко Володимир Зеленський порошенко дані робота з даними спін-акушер спін-докторинг імідж політичний імідж імідж бізнесмена

Комментарии запрещены.